Przemysłowa Majówka

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do udziału w III Przemysłowej Majówce, która w tym roku odbędzie się w dniach 27.04-5.05.2024 r. Przez te 9 dni zapraszamy Państwa do Muzeów tworzących sieć Fundacji.

Do muzeów znajdujących się na Dolnym Śląsku (Muzeum Kolejnictwa, Młyn Hilberta oraz Muzeum Techniki Rolniczej) zachęcamy do zwiedzania z biletem 3 w 1.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
w Jaworzynie Śląskiej

Jubileuszowy rok 20-lecia Muzeum Kolejnictwa to niezwykła okazja do świętowania. Podczas długiego weekendu Majowego opowiemy Wam historię Muzeum od chwili jego powstania, podkreślając kluczowe momenty, wystawy i wydarzenia, które przyczyniły się do jego rozwoju i renomy. Wizyta w Muzeum będzie okazją m.in. do zwiedzenia warsztatu kolejowego wyposażonego w zabytkowe, sprawne maszyny i obrabiarki. Przez cały dzień organizowane będą przejazdy zabytkowym taborem po bocznicy kolejowej. W przerwie zapraszamy na piknik z kuchnią regionalną.

Szczegółowy program na stronie:
muzeumkolejnictwa.pl


Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA
w Katowicach

Zapraszamy na Międzynarodową Wystawę Modeli Kolejowych „Pociąg do Walcowni”. Na wystawie zaprezentowane zostaną modele pojazdów kolejowych w skali 1:120 (TT) na największej makiecie kolejowej w Katowicach – ponad 400 m2. Szczególną atrakcją wydarzenia będą „nocne jazdy” oraz symulator lokomotywy elektrycznej EU07.

Szczegółowy program na stronie:
walcownia.org


Muzeum Porcelany Śląskiej
w Tułowicach

Jubileusz 120-lecia budynku administracyjnego po dawnej Fabryce Schlegelmilcha, udostępnionego właśnie po paru latach prac konserwatorskich, to niezwykła okazja do świętowania dorobku Tułowic. Podczas zwiedzania opowiemy Wam historię Fabryki od chwili jej powstania, podkreślając kluczowe momenty, które przyczyniły się do rozwoju i renomy całej miejscowości. Na dzieci czeka warsztat ceramika i placyk do zabaw.

Szczegółowy program na stronie:
muzeumporcelany.pl


Muzeum Techniki Rolniczej
w Piotrowicach Świdnickich

Zapraszamy do Muzeum Techniki Rolniczej na terenie renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich. Zaprezentujemy historię, bogactwo i dorobek rolnictwa – jednej z najważniejszych dziedzin przemysłu. Podczas Majówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, obejrzeć kolekcję zabytkowych maszyn rolniczych oraz oglądać pokazy jazdy traktorem.

Zwiedzanie

  • Muzeum w dniach 27.04-5.05.2024 czynne jest codziennie w godzinach 11:00-17:00
  • O każdej pełnej godzinie zapraszamy na zwiedzanie zamku i wystawy maszyn rolniczych z Przewodnikiem,

Szczegółowe informacje na stronie:
muzeatechniki.pl


Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie jest jedną z najciekawszych atrakcji regionu Gór Sowich. Autentyczny budynek i przedwojenne maszyny zachwycają zwiedzających. Zwiedzanie kompletnego ciągu technologicznego do produkcji kasz, mąk i otrębów odbywa się z Przewodnikami, byłymi pracownikami młyna.

Zwiedzanie

  • Młyn w dniach 27.04-5.05.2024 czynne jest codziennie w godzinach 10:00-18:00,
  • Ze względu na przemysłowy charakter miejsca zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem i w kasku ochronnym,
  • W dniach 1.05.2024 r. i 3.05.2024 r. zapraszamy na pokazy pączkowania mąki oraz warsztaty „U Młynarzowej”.

Szczegółowe informacje na stronie:
mlynhilberta.pl