Projekty

Muzeum Porcelany Śląskiej
w Tułowicach

Tułowice to miasteczko o bogatej tradycji produkcji porcelany. Muzeum powstaje na terenie, zamkniętego w 2000 roku zakładu produkcji porcelany „Porcelit” założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem Fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji trafiała do USA, gdzie Fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych, tanich, wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.

Zaadaptowane wnętrza fabryki pomieszczą zbiory porcelany pochodzące z najważniejszych Śląskich wytwórni porcelany. W pomieszczeniach fabrycznych prezentowane będą wystawy ukazujące postęp w procesie produkcji porcelany. Wystawy zorganizowane będą w formie warsztatów dostępnych dla zwiedzających . Dla kolekcjonerów będzie to miejsce służące organizacji konferencji spotkań oraz aukcji historycznej porcelany.

Osobną częścią Muzeum będzie willa rodziny Schlegelmilch, gdzie w historycznych, zachowanych wnętrzach, powstanie wystawa poświęcona „kulturze stołu”.

Muzeum jest w organizacji i nie jest udostępnione dla zwiedzających

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Filia w Dzierżoniowie

Muzeum, powstaje w oparciu o zabytkową lokomotywownię z przełomu XIX i XX wieku. położoną w Dzierżoniowie na trasie kolejowej Wałbrzych – Kłodzko. Po wykonaniu remontów i konserwacji zachowanych budynków lokomotywowni i kolejowej infrastruktury na terenie Muzeum prezentowany będzie tabor kolejowy pochodzący z lat II Wojny Światowej i lat powojennych.

Już obecnie organizowane są regularne przejazdy z Muzeum w Jaworzynie Śląskiej do lokomotywowni w Dzierżoniowie, gdzie udostępniona jest kolekcja historycznych lokomotyw parowych. Część ekspozycji w przyszłym Muzeum przeznaczona będzie na prezentacje rozwoju lokalnego przemysłu. Planowana jest ekspozycja zabytkowych radioodbiorników pochodzących ze znanej wytwórni „Diora” z Dzierżoniowa.

Muzeum jest w organizacji i nie jest udostępnione dla zwiedzających