Mikroprojekt. Wycieczki parowozem 2023

Wycieczki parowozem po polsko-czeskim pograniczu 2023

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis oraz Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, pt.: ”Wycieczki parowozem po pograniczu polsko-czeskim”.  Program jest objęty umową o dofinansowanie nr Z.11.4.120/0.0/0.0/22_038/0003338

Partner wiodący
Kraj Pardubický (CZ)

Partner mikroprojektu
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska (PL)

Informacje o projekcie:

Wspólny projekt obejmuje organizację dwóch wycieczek przez granicę polsko-czeską a także wspólną promocję: 

1. Przyjazd czeskiego parowozu z pociągiem specjalnym pn. Czeski Express do Jaworzyny Śląskiej w dn. 29.04.2023 r.

2. Wycieczkę autokarową do Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii z Jaworzyny Śląskiej do czeskiego Žamberku w dn. 20.05.2023 r.


Czeski Express 29.04.2023 r.

Będzie to kontynuacja transgranicznych wycieczek parowozowych organizowanych w roku 2022.  Miłośnicy zabytkowych lokomotyw oraz sympatycy Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku po raz kolejny będą mieli okazję przejechać się pociągiem parowym jadącym z Republiki Czeskiej przez Dzierżoniów do Jaworzyny Śląskiej. Uczestnicy wyjazdu wybiorą wcześniej miejsce docelowe i odpowiedni program. 

Trasa przejazdu: 
Ústí nad Orlicí – Lanšperk – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Lichkov – Międzylesie – Bystrzyca Kłodzka- Kłodzko -Kamieniec Ząbkowicki – Ząbkowice Śląskie – Dzierżoniów – Świdnica – Jaworzyna Śląska – Świdnica – Dzierżoniów – Ząbkowice – Kamieniec – Kłodzko – Międzylesie – Lichkov – Těchonín – Jablonné nad Orlicí – Letohrad – Lanšperk – Ústí nad Orlicí. 

Na podróżnych będą czekały dodatkowe atrakcje:
1. Zwiedzanie Dzierżoniowa z Przewodnikiem: spacer po Rynku i wejście na wieżę Ratusza, z której roztacza się piękna panorama na Góry Sowie; zwiedzanie Młynu Hilberta oraz dawnej parowozowni wraz z ekspozycją taboru przyszłego Muzeum Kolejnictwa Śląskiego. 
2. Zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – dla osób, które zdecydują się kontynuować podróż do Jaworzyny Śląskiej. 

Organizator
Region Pardubice w Republice Czeskiej


Wycieczka autokarowa 20.05.2023 r.

Jest to wycieczka autokarowa organizowana specjalnie z okazji Dnia Otwartego Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii. Wyjazd odbędzie się z Jaworzyny Śląskiej z przystankiem w Dzierżoniowie, uczestnicy będą mieli czas wolny na zwiedzanie rozległego terenu Muzeum oraz czas na posiłek i kawę w lokalnej kawiarni.

Na miejscu czeka ich kilka „żywych” prezentacji maszyn parowych służących nie tylko do przewozu towarów i pasażerów, ale również do rąbania i cięcia drewna, do zasilania ciągów produkcyjnych oraz innych czynności technicznych.  

Organizator
Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej