Wakacje w Folwarku w Piotrowicach Świdnickich 

Przed nami 2 miesiące wakacji podczas, których zapraszamy do odwiedzenia malowniczo położonego dworu obronnego na wodzie, w którym mieści się Muzeum Techniki Rolniczej, prezentujące historię polskiego rolnictwa. To nowe miejsce na muzealnej mapie Dolnego Śląska, stanowiące skansen rolniczy, oferuje zwiedzanie z Przewodnikiem dworu, spichlerza oraz stodoły z wystawą zabytkowych maszyn rolniczych. Jest to jedna z atrakcji Dolnego Śląska, idealna na rodzinne wycieczki, zwłaszcza dla miłośników historii i zabytków, takich jak zamki.

Początki renesansowego dworu sięgają końca XVI wieku. Obecnie w budynku i otaczających go zabudowaniach funkcjonuje muzeum prezentujące historię oraz rozwój rolnictwa na terenie Dolnego Śląska. To nowe miejsce na muzealnej mapie Dolnego Śląska, zrujnowany folwark i dwór obronny z okalającym go kompleksem w drugiej połowie XX wieku chylił się ku upadkowi, jednak w ostatniej chwili przyszedł dla niego ratunek. 

Od 2007 roku dzięki Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska powoli podnosi się z gruzów, gromadzi eksponaty. Część budynków jest już wyremontowana i odbudowana, można je zwiedzać z Przewodnikiem. Zwiedzanie obejmuje dwór, spichlerz oraz stodołę z wystawą zabytkowych maszyn rolniczych – zabytkowe traktory, młocarnie.
Udostępniony jest do zwiedzania jest też „Żywy Folwark” czyli ogrody oraz błonie Folwarku, w którym można odpocząć i poczuć jak wyglądały wakacje na wsi i życie w gospodarstwie rolnym XIX i początku XX wieku. Poza zabytkowymi maszynami i urządzeniami pomocnymi w pracy rolników w Folwarku mieszkają – owce, krowa i pszczoły.

Zachęcamy grupy zorganizowane pragnące urządzić piknik w sielskiej atmosferze przy odradzającym się pięknym zabytku, a także chętnych na wynajęcie obiektu na wyłączność na uroczystość rodzinną lub firmową.

ZWIEDZANIE

Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich otwarte jest 4 dni w tygodniu od czwartku do niedzieli w godz. od 11 00 do 18 00.

Grupy zorganizowane zapraszamy codziennie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Zwiedzanie odbywa się z Przewodnikiem i obejmuje dwór, spichlerz oraz zabytkową stodołę z wystawą zabytkowych maszyn rolniczych.

WAKACJE WYDARZENIA w FOLWARKU : 

LIPIEC

6 lipiec – Nocne zwiedzanie– 19 00 – 21 00 – zapraszamy na niezwykłą wędrówkę po piotrowickim Folwarku, gdzie magia iluminowanych renesansowych murów pozostawi na zwiedzających niesamowite wrażenie. Nie zabraknie dreszczyku emocji i pasjonujących opowieści. Na zwiedzanie warto zabrać swoją latarkę i wygodne obuwie.

13 lipiec – Warsztaty dla dzieci – Zwierzęta na wsi – 15 00 – 17 00 – idealna okazja, aby doświadczyć wiejskiego trybu życia. Nasi mali farmerzy i poszukiwacze przygód odbędą wycieczkę wraz z warsztatami oraz doglądaniem i karmieniem zwierząt w wiejskiej zagrodzie. Dzięki warsztatom dzieci dowiedzą się czyje to jajko? Kto zgubił to pióro? Kto daje wełenkę? Jakie to ziarenko?

21 lipiec – Dzień z Fergusonem – historia Massey Ferguson sięga połowy XIX wieku, kiedy to Daniel Massey założył w 1847 roku „Newcastle Foundry and Machine Manufactory” w Ontario, Kanada. W Muzeum Techniki Rolniczej mamy czynny traktor Fergusson, który 21 lipca w godzinach od 12 00 do 14 00 będzie można podziwiać w trakcie pracy. 

28 lipiec – Warsztaty dla dzieci – Warzywniak – 15 00 – 17 00 prezentacja w terenie – kwiaty, warzywa i zioła w ogrodzie, sianie, sadzenie i pielęgnacja. Dzieci dowiedzą się też o życiu owadów, którym zawdzięczamy owoce i warzywa. Spróbujemy przekonać niejadków, że odpowiednio przygotowane produkty smakują znakomicie.

SIERPIEŃ

3 sierpień – Nocne zwiedzanie – 19 00 – 21 00 – zapraszamy na niezwykłą wędrówkę po piotrowickim Folwarku, gdzie magia iluminowanych renesansowych murów pozostawi na zwiedzających niesamowite wrażenie. Nie zabraknie dreszczyku emocji i pasjonujących opowieści. Na zwiedzanie warto zabrać swoją latarkę i wygodne obuwie.

10 sierpień – Warsztaty dla dzieci – Zwierzęta na wsi – 15 00 – 17 00 – idealna okazja, aby doświadczyć wiejskiego trybu życia. Nasi mali farmerzy i poszukiwacze przygód odbędą wycieczkę wraz z warsztatami oraz doglądaniem i karmieniem zwierząt w wiejskiej zagrodzie. Dzięki warsztatom dzieci dowiedzą się czyje to jajko? Kto zgubił to pióro? Kto daje wełenkę? Jakie to ziarenko ?

15-18 sierpień – Miodobranie – w długi weekend sierpniowy zapraszamy na Miodobranie, które jest dla pszczelarzy prawdziwym świętem. Podbieranie miodu z ula to niemal obrzęd, a smak świeżych plastrów pamięta się przez cały rok. Miodobranie to wyjątkowe zajęcie i należy do najważniejszych wydarzeń w rocznym kalendarium pszczelarza. Można je porównać ze żniwami rolników. Miód jest końcowym efektem pracy pszczół i bartnika. Dla jego smaku i walorów zdrowotnych ważne jest miejsce, w którym owady zbierają nektar i pyłek, a także i sama opieka nad ulami. Głównym celem miodobrania jest popularyzacja wiedzy na temat pszczelarstwa oraz środowiska naturalnego, w którym żyją pszczoły. To także okazja do edukacji oraz umożliwienie mieszkańcom Dolnego Śląska zakupu produktów pszczelich bezpośrednio od lokalnych pszczelarzy.

25 sierpień – Dzień z Fergusonem – historia Massey Ferguson sięga połowy XIX wieku, kiedy to Daniel Massey założył w 1847 roku „Newcastle Foundry and Machine Manufactory” w Ontario, Kanada. W Muzeum Techniki Rolniczej mamy czynny traktor Fergusson, który 21 lipca w godzinach od 12 00 do 14 00 będzie można podziwiać w trakcie pracy. 

31 sierpień – Zakończenie Wakacji – wspólne Ognisko z kiełbaskami na patyku

Wiejskie Jedzenie

Zbliża się weekend – idealny czas na wycieczkę poza miasto. Podczas zwiedzania Muzeum dzieci bawią się na świeżym powietrzu, a po zwiedzaniu w zabytkowym Spichlerzu, można zjeść domowy obiad. Polecamy też domowe ciasta, kawę i lokalne piwo bezalkoholowe. Specjalnością Folwarku są ziemniaki z parownika oraz kiełbaska, którą każdy może upiec samodzielnie na patyku.

Zapraszamy !!!

Kontakt:
885 204 805
piotrowice@muzeatechniki.pl

Piotrowice Świdnickie 63
58-140 Jaworzyna Śląska