Muzeum Techniki Rolniczej


Muzeum Techniki Rolniczej

Budowniczym dworu w Piotrowicach Świdnickich był Jacob von Zedlitz. budowę prowadził w latach 1585 – 1590. Majątek przez lata stopniowo tracił na znaczeniu i popadał w długi. Istotny remont przeprowadzono dopiero w 1799 roku, gdy właścicielem obiektu zostaje hrabia Nikolas August Wilhelm von Burghaus. Nowy właściciel, filantrop, budowniczy, członek licznych stowarzyszeń, finansował wiele działań charytatywnych i naukowych. Był pomysłodawcą i inwestorem jednego z pierwszych na kontynencie, żeliwnego mostu zbudowanego w pobliskich Łażanach. Przez wiek XIX i do 1945 roku wieś, a wraz z nią Dwór i Folwark przeżywa okres rozwoju. Dwór poddany był kolejnym przebudowom, a Folwark rozbudowie i unowocześnieniu. Po 1945 roku dobra Piotrowickie były zrujnowane i nieużywane. W latach 1972-1976 przeprowadzona została częściowa konserwacja, dworu, wykonano nową więźbę dachową. Do 2003 roku Folwark i Dwór był w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Obecnie w ramach działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu Dworu i Folwarku na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych obiektach powstaje „Żywy Folwark” – Muzeum w którym prezentowana jest  nie tylko historia rozwoju rolnictwa ale także przedstawione jest życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.

Zwiedzanie

Dla turystów indywidualnych zwiedzanie Muzeum odbywa się od Kwietnia do Października wyłącznie w weekendy oraz wybrane święta. Grupy zorganizowane zapraszamy codziennie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Zwiedzanie odbywa się z Przewodnikiem i obejmuje dwór, spichlerz oraz stodołę z wystawą zabytkowych maszyn rolniczych.

Kontakt:
885 204 805
piotrowice@muzeatechniki.pl

Rodzaj biletuCena
Normalny30 zł
Ulgowy25 zł
Senior28 zł
Rodzinny (2+2)100 zł
Indywidualny Normalny 3 w 1*90 zł
Indywidualny Ulgowy 3 w 1*70 zł
Rodzinny (2+2) 3 w 1 *290 zł
* Bilet 3 w 1 upoważnia do wstępu do Muzeum Kolejnictwa, Młyna Hilberta oraz Muzeum Techniki Rolniczej

Usługi dodatkowe

NazwaCena
Sesja fotograficznaod 300 zł
Lekcja muzealnaod 15 zł / os.
Urodziny / Chrzciny / Komuniado uzgodnienia