Gala Parowozów

X Gala Parowozów
22/09/2023-24/09/2023


Po 3 długich latach przerwy powraca Gala Parowozów, największy na Dolnym Śląsku zlot zabytkowych lokomotyw parowych, który tradycyjnie odbędzie się na terenie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku.

W tym roku udział w zlocie weźmie udział 5 czynnych parowozów – z Polski i Republiki Czeskiej. Przez 3 dni w Muzeum trwać będą prezentacje zabytkowych pojazdów a dla chętnych, organizowane będą przejazdy muzealnych pociągów specjalnych po najbardziej malowniczych trasach Dolnego Śląska. 

W tym roku Gala ma wymiar szczególny – zbiega się w czasie z jubileuszem 180-lecia kolei Wrocław – Jaworzyna Śląska – Świebodzice, jednej z najstarszych linii kolejowych nie tylko w Polsce, ale również na świecie. Linii kolejowej, która która jest jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych regionu i od prawie dwóch stuleci, nieprzerwanie służy mieszkańcom Dolnego Śląska.

Gala będzie również oficjalnym zakończeniem realizowanego w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku projektu „Zabytki przemysłowe pogranicza otwierają swoje podwoje dla zwiedzających” w ramach  Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A  Republika Czeska – Polska 2014 – 2020. Największego projektu inwestycyjnego w historii muzeum,  który w znaczący sposób zabezpiecza zabytkową substancję zespołu dawnej parowozowni, wagonowni oraz zapadni kolejowej oraz przystosowywuje obiekty do pełnienia nowych, edukacyjnych, funkcji. 

Szczegółowy program już wkrótce!