EC Szombierki na liście „7 najbardziej zagrożonych”

Wniosek o wpis na listę „7 najbardziej zagrożonych” obiektów europejskiego dziedzictwa kultury Europa Nostra, który w istotny sposób wsparł działania na rzecz ochrony tego zagrożonego obiektu. Elektrociepłownia została przez braci Zillmannów w 1920 roku do dziś jest imponującym symbolem epoki rewolucji przemysłowej.

Nazywana “katedrą przemysłu” o ogromnym potencjale do adaptacji i ponownego nowego wykorzystania. Monumentalna bryła charakteryzuje się wspaniałymi fasadami z ciemnej czerwonej cegły i trzema smukłymi kominami. Pod względem wielkości i pojemności porównywana jest do podobnych elektrowni w Wielkiej Brytanii, takich jak Battersea Power Station i Bankside Power Station. Ta druga z powodzeniem została zaadaptowana na cele kultury – muzeum Tate Modern.

Wniosek o umieszczenie zabytkowej Elektrociepłownia Szombierki Bytom na “Liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków” (prowadzonej przez europejską organizację chroniącą dziedzictwo kulturowe Europa Nostra) złożyła Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska.