Muzea Techniki

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie
MŁYN HILBERTA LOGO

Młyn powstał w latach 40 stych XIX wieku w oparciu o wykorzystanie energii wodnej. Został zbudowany i był prowadzony do II wojny światowej przez członków rodziny Hilbert. W latach trzydziestych XX wieku Młyn został rozbudowany i znacznie unowocześniony. Wyposażony został w napęd elektryczny. Należał do największych tego typu na Dolnym Śląsku. Po II wojnie światowej przez pierwsze 10 lat był w zarządzie Armii Czerwonej, a następnie użytkowany przez zmieniające się przedsiębiorstwa państwowe. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Zachował się w pełni kompletny, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku.

W ramach Działalności Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego na Śląsku, Młyn zostanie przekształcony w Muzeum Młynarstwa. Projekt obejmuje konserwację czynnego obiektu z pełnym zabytkowym wyposażeniem produkcyjnym z lat 30 tych XX wieku.

Młyn Hilberta udostępniany jest turystom indywidualnym w weekendy oraz wybrane święta. Grupy zorganizowane mogą zwiedzać obiekt codziennie po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Młyn Hilberta

ul. Batalionów Chłopskich 11
58-200 Dzierżoniów
+48 697 977 921
biuro@muzeatechniki.pl

Muzeum czynne jest w weekendy i wybrane święta od 10:00 do 17:00

Zwiedzanie w dni powszednie wyłącznie dla grup zorganizowanych po dokonaniu wcześniejszej rezerwacji.

Osoby dorosłe: 14.00 zł / os.
Dzieci i młodzież szkolna do 18-tego roku życia: 10.00 zł / os.

GALERIA