Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach
Muzeum Śląskiej Porcelany

Tułowice to wioska o bogatej tradycji produkcji porcelany. Muzeum powstaje na terenie, zamkniętego w 2000 roku zakładu produkcji porcelany „Porcelit” założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem Fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji trafiała do USA, gdzie Fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych, tanich, wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.

Zaadaptowane wnętrza fabryki pomieszczą zbiory porcelany pochodzące z najważniejszych Śląskich wytwórni porcelany. W pomieszczeniach fabrycznych prezentowane będą wystawy ukazujące postęp w procesie produkcji porcelany. Wystawy zorganizowane będą w formie warsztatów dostępnych dla zwiedzających . Dla kolekcjonerów będzie to miejsce służące organizacji konferencji spotkań oraz aukcji historycznej porcelany.

Osobną częścią Muzeum będzie willa rodziny Schlegelmilch, gdzie w historycznych, zachowanych wnętrzach, powstanie wystawa poświęcona „kulturze stołu”.

Muzeum jest w organizacji i nie jest udostępnione dla zwiedzających!
GALERIA

Your cart is empty

Go Shopping
Subtotal: 0.00