Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

ROZRUCH MASZYN
ROZRUCH MASZYN

W Sobotę 10.10.2020 r. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do Katowic, do Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA na zakończenie sezonu motorowego.

W „Rytmie Maszyn” to spotkanie z dawną techniką użytkową w najlepszym wydaniu – w trakcie wydarzenia zaprezentowane zostaną w ruchu m.in. zabytkowe motocykle amerykańskie Harley-Davidson i Indian, spalinowe silniki okrętowe i stacjonarne, zabytkowe samochody i motorowery.

Zbiory Muzeum to ponad 30 sprawnych technicznie motocykli, w tym m.in. jedyny w Polsce Harley-Davidson F z 1924 r., Indian Chief 340 z 1940 r. uchodzący za najpiękniejszy motocykl w historii motoryzacji czy Harley-Davidson WLA – jeden z symboli II Wojny Światowej.

Od 2016 r. w Walcowni znajduje się również wyjątkowa kolekcja stacjonarnych silników spalinowych Jacoba Peppinga prezentująca rozwój napędu spalinowego na przestrzeni całego XX wieku. W kolekcji znajdują się niewielkie stacjonarne silniki warsztatowe oraz 12 cylindrowe silniki okrętowe.

W Sobotę 10.10.2020 r. w godzinach od 10:00 do 18:00 uruchomimy i zaprezentujemy wybrane motocykle, motorowery i silniki z naszej kolekcji.

Gastro

W dniu 10.10.2020 r. przez całe wydarzenie towarzyszyć nam będą foodtrucki katowickiej „Montowni smaku i zdrowia”, mobilnej lodziarni „Ideollo” na wspaniałym Piaggio APE 501 oraz pyszna kawa od „Bike Cafe oraz porządne  kraftowe piwo z Browaru Obywatelskiego w Tychach.

PROGRAM WYDARZENIA

11:00 MOTOKUCE

Prezentacja zabytkowych polskich motorowerów, popularnych i niezawodnych jednośladów nie tylko z bydgoskiego Rometu. Na scenie w akcji zobaczyć będzie można m.in. ŻAK-a, Komar-a czy motorynkę PONY. Gościnnie pojawią się również motorowery z innych krajów tzw. Bloku Wschodniego – Simpsony SR1 i SR2 ze Wschodnich Niemiec oraz czechosłowacka Jawa 50

12:00 FORD T

W samo południe na naszej motoscenie wjedzie unikatowy Ford T, legenda motoryzacji. Pierwszy produkowany seryjnie samochód w dziejach przemysłu samochodowego pochodzi z kolekcji FORD MOBILE

13:00 HEAVY METAL

Na scenie pojawią się naprawdę duże i naprawdę mocne motocykle. Zaprezentowany zostanie m.in. Harley-Davidson WLA (motocykl – symbol II Wojny Światowej). Na zakończenie panelu legenda radzieckich bezdroży, ciężki motocykl M-72 Dniepr.

15:00 W RYTMIE MASZYN

Punktualnie o 15:00 w ruch puszczone zostaną maszyny tworzące unikatowy na skalę światową ciąg technologiczny do produkcji blach cynkowych. Zaprezentowane zostanie działanie m.in. monumentalnej walcarki i nożyc do cięcia blach. W panelu zaprezentowane zostaną również silniki spalinowe.

16:00 NARODZINY LEGENDY

W panelu zaprezentowane zostaną w akcji najstarsze czynne motocykle z naszej kolekcji. Na scenie pojawi się Harley-Davidson F z 1924 r. oraz unikatowy Model C z 1930 r. tzw. „Lwowiak”.

17:00 MOCNE UDERZENIE

Najmocniejszy motocykl w naszych zbiorach, Harley-Davidson XR1000. Bestia o mocy ponad 70 KM była najkrócej produkowanym motocyklem w historii firmy z Milwaukee, w latach 1983 – 1984 taśmę opuściło zaledwie 1018 egzemplarzy modelu.

BILETY I PRZYDATNE INFORMACJE

Ceny biletów:

NORMALNY: 29.00 zł
ULGOWY: 25.00 zł

Parking

Wszystkich którzy zdecydują się na przyjazd do Walcowni motocyklem lub samochodem wyprodukowanym przed 1993 r. zapraszamy na parking we wnętrzu hali. Wszyscy mogą skorzystać z przestronnego parkingu zlokalizowanego za budynkiem Walcowni, wjazd od ul. 11 Listopada.

Your cart is empty

Go Shopping
Subtotal: 0.00