WEEKEND OTWARCIA 6/7.02.2021

Już w najbliższy weekend 6-7 luty 2021 Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zaprasza do odwiedzenia swoich obiektów w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Katowicach. Muzea Techniki otwierają się dla zwiedzających po długiej i nieplanowanej przerwie. Muzea Techniki to łącznie ponad 40 000 m2 bezpiecznej i otwartej przestrzeni ekspozycyjnej przystosowanej do zwiedzania w nowym reżimie sanitarnym odpowiadającym wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W każdym z obiektów wprowadziliśmy pewne ograniczenia i środki ostrożności dla zachowania Państwa bezpieczeństwa. Wszystkich odwiedzających Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach i Młyn Hilberta w Dzierżoniowie prosimy o stosowanie się do wyznaczonych zasad bezpieczeństwa. 

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej

Największa zabytkowa parowozownia w Polsce zaprasza na spotkanie z dawną techniką kolejową w najlepszym wydaniu. Blisko 200 pojazdów kolejowych i specjalistycznych zgromadzonych zostało na ponad 2.5 ha otwartej przestrzeni. Pojazdy eksponowane są na blisko 2 km torów. W weekend w Muzeum organizowane będą przejazdy po bocznicy kolejowej w otwartym wagonie turystycznym prowadzonym przez zabytkową lokomotywę spalinową Ls40 z 1956 r. Muzeum przystosowane jest do samodzielnego zwiedzania, ale na chętnych czekać będzie Przewodnik, który oprowadzi po zabytkowych budynkach ponad stuletnich zabudowaniach parowozowni oraz uruchomi makiety kolejowe. Muzeum otwarte codziennie ( weekendy 10 00 – 18 00, w tygodniu 8 00 -16 00 ). Na terenie Muzeum Centrum Obsługi Turysty z kawiarnią, a po zmroku włączaną jest zimowa iluminacja. 

muzeumkolejnictwa.pl

 

Młyn Hilberta w Dzierżoniowie

Młyn Hilberta jest największym w Polsce zabytkowym młynem zbożowym udostępnianym dla zwiedzających, na 10 000 m2 prezentowany jest unikatowy ciąg technologiczny do produkcji mąk, kasz i otrębów. Pochodzące z lat 30-tych XX wieku urządzenia – m.in. mlewniki, odsiewacze ramowe czy tryjery – ilustrują poziom rozwoju techniki młynarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Początki  młyna sięgają lat 40-tych XIX wieku i działalności przemysłowej rodziny Hilbertów z Bielawy. Młyn bez zniszczeń przetrwał II Wojnę Światową i okres przekształceń własnościowych przełomu XX i XXI wieku. Zapraszamy do zwiedzania Młyna w dniach 6-7 luty 2021, prosimy o rezerwację telefoniczną (tel. 885 204 500). Godziny otwarcia w lutym 2021: Sobota i niedziela od 11.00 do 15.00 Pierwsze przejście godz 11.00 czas trwania do 1.5 godziny  Drugie przejście godz 12.45 czas trwania do 1.5 godziny.

 

Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA w Katowicach

Zapraszamy na wyjątkowy weekend z Walcownią – już w tą sb i nd o godz. 12.00 (6 i 7.02.2021 r.) ostatni nadmistrz Walcowni Pan Janusz Stolorz zaprezentuję pokaz mini ciągu technologicznego, a także opowie o swojej pracy w Hucie, ale i nie tylko. Pokażemy rozruch m.in : nożycy krążkowej, giltynowej a także naszej Gryfnej Frelki – Walcarki wykańczającej. Po długim kimaniu znów bydzie u nos larmo ! Nie możecie tego przegapić 🙂 Trefić chcymy do kożdego, bo to bydzie fest gryfny fajer, udostępniajcie 🙂

walcownia.org

Share on