Piernikowe Miasteczko – Szablony

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasto Dzierżoniów wraz partnerami zapraszają do współtworzenia Piernikowego Miasteczka, które powstaje w zabytkowym XIX-wiecznym Młynie Hilberta w Dzierżoniowie. Szkoły, przedszkola, ośrodki kultury, seniorzy – wszyscy przyczynią się do stworzenia miniaturowej wersji Dzierżoniowa – w ciasteczkach z piernika! Miniaturowe domy, budowle, pociągi wykonane będą z prawdziwego piernika.

Wspólne, rodzinne przygotowanie wypieków przedświątecznych to jedna z najstarszych tradycji świątecznych w Polsce. Tą tradycją chcemy połączyć mieszkańców Dzierżoniowa i zabytkowy Młyn Hilberta – monumentalny obiekt znany wszystkim mieszkańcom miasta jako miejsce pracy wielu członków ich rodzin. Młyn Hilberta to jeden największych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Bez modernizacji i istotnych zmian w wyposażeniu pracował do końca 2016 roku. Dzięki temu zachował można tu oglądać w pełni kompletny zachowany w niezmienionym kształcie młyn, obrazujący poziom rozwoju techniki młynarskiej z lat trzydziestych XX wieku.

Projekt “Piernikowego Miasta” realizowany będzie już po raz drugi, całe miasto zostanie zmodernizowane oraz rozbudowane, ponadto zapraszamy wszystkich z terenu powiatu dzierżoniowskiego do budowy historycznych budowli z innych okolicznych miejscowości, gdzie tradycje piernikarskie sięgają końca XIII wieku.

Wszystkich chętnych do włączenia się do wspólnej zabawy i budowania zachęcamy do skorzystania z szablonów piernikowych domków, które można pobrać klikając TUTAJ.

Zespół Fundacji

Share on
Dodaj komentarz