#RATUJEMYDWORZEC

Akcja #ratujemydworzec to wspólna inicjatywa mieszkańców Jaworzyny Śląskiej i Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. Jaworzyński dworzec kolejowy to jeden z najstarszych, zachowanych dworców kolejowych na Śląsku i w Polsce. Znaczenie tego miejsca dla kulturowego i historycznego dziedzictwa Dolnego Śląska jest niepodważalne.

Tymczasem historyczny obiekt jest w katastrofalnym stanie, a jego właściciel – PKP SA – od lat nie zrobił nic, by obiekt zabezpieczyć choćby przed zniszczeniem. Dlatego mieszkańcy miasta oraz Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska zorganizowali 29 października 2018 r. „żywy łańcuch” na dworcu w Jaworzynie Śląskiej, by zamanifestować swoje poparcie dla akcji #ratujemydworzec i wezwać właściciela obiektu do działania.

29 października minęło dokładnie 175 lat od dnia uruchomienia jednej z najstarszych linii kolejowej w Polsce: Wrocław-Świebodzice. To dzięki powstaniu tej linii powstała też Jaworzyna Śląska, a wybudowany w następnych latach dworzec był sercem tego nowopowstałego miasta. Dziś to „serce umiera” i za rok, w 176 rocznicę, może być za późno, by jeszcze cokolwiek uratować.

Share on
Dodaj komentarz