Muzeum Śląskiej Porcelany

 

IMG_1542

Tułowice to wioska o bogatej tradycji  produkcji porcelany. Muzeum powstaje na terenie, zamkniętego w 2000 roku  zakładu produkcji porcelany „Porcelit” założonego  w 1886 roku przez  rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii.   Przed 1945 rokiem Fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji trafiała do USA, gdzie Fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych, tanich, wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.

Zaadaptowane  wnętrza fabryki pomieszczą zbiory porcelany pochodzące z najważniejszych Śląskich wytwórni porcelany. W pomieszczeniach fabrycznych prezentowane będą wystawy ukazujące postęp w procesie produkcji porcelany. Wystawy zorganizowane będą  w formie warsztatów dostępnych dla zwiedzających . Dla kolekcjonerów będzie  to miejsce służące  organizacji konferencji spotkań oraz aukcji historycznej porcelany.

Osobną częścią Muzeum będzie willa  rodziny Schlegelmilch, gdzie w historycznych, zachowanych wnętrzach,  powstanie wystawa poświęcona „kulturze stołu”.

biuro@muzeatechniki.pl