Gala Pary

header gala pary

 

II Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów i Pojazdów Użytkowych
8.09.2018 r. – 9.09.2018 r.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej
Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku organizuje Galę Parowozów – międzynarodowy zlot czynnych zabytkowych lokomotyw już od sześciu lat. Od 2017 roku zdecydowaliśmy się jednak poszerzyć formułę organizowanego przez nas wydarzenia. Gala Pary jest wydarzeniem łączącym w sobie najlepsze tradycje i dorobek Gali Parowozów z nowym pierwiastkiem – techniką rolną i użytkową.

Przez całe dekady kolej była ważnym i widocznym, ale nie jedynym czynnikiem rozwoju gospodarki i życia społecznego na terenie Śląska. O pozycji regionu na mapie Europy i Świata decydowały w równym stopniu – oprócz kolei – przemysł i rolnictwo. I tę historię właśnie chcielibyśmy opowiedzieć.

Gala Pary jest imprezą bezprecedensową – jest to jedynie miejsce w Polsce gdzie jednocześnie można zapoznać się z dawną – i przede wszystkim sprawną – techniką użytkową. Parowozownia w Jaworzynie Śląskiej jest areną, na której – tradycyjnie już – prezentowane są zabytkowe, czynne lokomotywy parowe. Całodziennym prezentacjom towarzyszą będą zabytkowymi składami do Świdnicy, Strzegomia i Wrocławia. Na terenie folwarku w Piotrowicach Świdnickich publiczność ma okazję podziwiać zabytkowe ciągniki i maszyny rolnicze, walce parowe, lokomobile oraz samochody użytkowe zaprezentowane z uwzględnieniem kontekstu historycznego i kulturowego.

Gala Pary odbędzie się na ternie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej oraz Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich w dniach 8.09.2018 – 9.09.2018 r.

Zapraszamy serdecznie!

Zespół Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska