Gala Parowozów

DSC_1845-3639x2533

VIII Międzynarodowy Zlot Zabytkowych Parowozów 
08.09.2018 r.- 09.09.2018 r.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Jaworzyna Śląska
Towarowa 4
50°54′56,304″ N 16°26′12,494″ E

Od 2011 roku Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku (oddział Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska) organizuje Galę Parowozów, międzynarodowe zloty zabytkowych lokomotyw. Udział w niej biorą czynne, zabytkowe lokomotywy parowe z Polski, Czech i Niemiec. W ostatniej edycji – VII – udział w niej wzięło 6 parowozów i ponad 15 000 zwiedzających.

Celem organizowanego przez nas wydarzenia jest promocja idei ochrony zabytków techniki . Od samego początku Gala Parowozów ma umożliwić odwiedzającym nas gościom możliwość bezpośredniego kontaktu z żywymi pomnikami dawnej techniki, parowozami. Maszynami, które w sposób fundamentalny odmieniły oblicze świata.

Gala ma formułę wystawy plenerowej organizowanej na terenie zespołu dawnej parowozowni wachlarzowej w Jaworzynie Śląskiej (dziś siedziby Muzeum). Wystawie towarzyszą całodzienne prezentacje lokomotyw – m.in. na obrotnicy kolejowej oraz przejazdy pociągami prowadzonymi przez uczestniczące parowozy po najbardziej malowniczych trasach kolejowych Przedgórza Sudeckiego. Tradycyjnie w sobotni wieczór organizowany jest spektakl teatralny, w którym w role aktorów wcielają się lokomotywy parowe…

Zeszłoroczna – już siódma – edycja Gali Parowozów odbyła w nieco zmienionej formule. Oprócz lokomotyw parowych do udziału w naszym zlocie zaprosiliśmy również zabytkowe pojazdy użytkowe – ciągniki rolnicze, parowe walce drogowe, lokomobile czy pojazdy wojskowe wreszcie. Wszystkie zaprezentowane zostaną na terenie zespołu folwarczno – pałacowego Burghausów w Piotrowicach Świdnickich (ok. 2 km od Jaworzyny Śląskiej). Po raz pierwszy więc w Polsce będzie można było zapoznać się z dawnymi pojazdami w tak szerokim spektrum.

Tegorocznej edycja odbędzie się w dniach 8 do 9 września 2018 r. na terenie bocznicy kolejowej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, udział w niej potwierdziły 4 parowozy:

  • 431.032 z Žamberka z Republiki Czeskej – PO RAZ PIERWSZY W POLSCE!
  • Ty42-24 z Pyskowic
  • Pt47-65 z Wolsztyna
  • TKt48-18 z Jaworzyny Śląskiej – GOSPODYNI ZLOTU

Zespół Fundacji,

ZOBACZ PROGRAM