NAJWIĘKSZE PIERNIKOWE MIASTECZKO W POLSCE POWSTAJE W MŁYNIE HILBERTA W DZIERŻONIOWIE

Największe piernikowe miasteczko w Polsce, składające się z ponad 160 budowli, powstaje w Dzierżoniowie. Budynki z piernika, a wśród nich m.in. ratusz, wieża ciśnień czy synagoga, staną na makiecie, która odwzorowuje zarys historycznego Dzierżoniowa. Wystawę można będzie oglądać już od piątku 07 grudnia 2018 aż do końca lutego 2019 roku w pomieszczeniu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych w zabytkowym Młynie Hilberta. Co ważne, autorami wszystkich budowli są mieszkańcy Dzierżoniowa, którzy przygotowywali je na specjalnych warsztatach, na zajęciach w szkołach lub w domu.

Tradycje piernikarskie na Śląsku są bardzo długie i sięgają końca XIII wieku. Najstarsza zachowana wzmianka źródłowa o piernikarzach, piernikach i ich produkcji pochodzi z roku 1293. W tej części Europy nikt inny nie może pochwalić się tak długą piernikarską tradycją; nawet tak znane z produkcji pierników miasta, jak Toruń, Norymberga czy Pardubice. W 1293 roku o śląskich piernikarzach napisano „piperatas tortas facientes”, czyli robiących pieprzne ciasta.

Pierniki to przede wszystkim mąka i miód. Dlatego chyba żadne inne miasto w Polsce nie nadaje się lepiej do zbudowania piernikowego miasteczka, jak właśnie Dzierżoniów. To tu przetrwał do naszych czasów zachowany w bardzo dobrym stanie zabytkowy Młyn Hiilberta, gdzie jeszcze całkiem niedawno mielono mąkę na oryginalnych urządzeniach z początku XX wieku. Kiedy do Młyna Hilberta dodamy patrona miasta Dzierżoniowa, którym jest ksiądz Jan Dzierżoń, ojciec nowoczesnego europejskiego pszczelarstwa oraz połączymy to z sięgającymi ponad 700 lat tradycjami piernikarskimi na Śląsku, to staje się jasne, że największe piernikowe miasteczko w Polsce musiało powstać właśnie w Dzierżoniowie.

Młyn Hilberta, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska oraz Miasto Dzierżoniów zaprosiły do współtworzenia „Piernikowego Miasteczka Dzierżoniów” wszystkich mieszkańców miasta. Ponad 160 budowli z piernika powstało nie tylko na warsztatach w Dzierżoniowskim Ośrodku Kultury czy na zajęciach w szkołach, ale były też one wypiekane w domowych piekarnikach. Tak powstały miniaturowe budowle, które pomogą stworzyć kopię Dzierżoniowa z prawdziwego piernika. Mur miejski, ratusz, synagoga, wieża ciśnień czy miejskie kamieniczki – to wszystko do zobaczenia w „Piernikowym Miasteczku”.

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy 7 grudnia 2018 roku o godz. 17.00. Wystawa będzie czynna w Młynie Hilberta aż do końca lutego 2019 roku.

Share on
Dodaj komentarz